Kategorie

Alergia na roztocza w sezonie kaloryferowym

10 stycznia 2017 |
alergia na roztocza

W sezonie kaloryferowym często pojawiają się u niektórych osób objawy alergii. Ich przyczyną mogą być roztocza kurzu domowego. Według badań problem ten pojawia się u 6 milionów Polaków, a więc niemal co szósty alergik cierpi właśnie z powodu roztoczy. Na szczęście istnieją sposoby, by ograniczyć wpływ tych alergenów na nasze organizmy! Alergia na roztocza od dzisiaj może być do wyeliminowania jeśli będziesz przestrzegać kilku wskazówek. 

 

Alergia na roztocza – czym one właściwie są?

To mikroskopijne, niewidoczne dla oka pajęczaki, które żywią się naskórkiem żywiciela, zarówno ludzkim jak i zwierzęcym. Roztocza lubią przebywać w ciepłym (18-21 stopni) otoczeniu o wilgotności oscylującej w granicach 70-80%. Ważny jest również dobry dostęp do pokarmu, więc z tego powodu roztocza często zasiedlają materace, dywany, pościel, pluszowe zabawki, koce, narzuty i zasłony.

 

Alergia na roztocza – jak zmniejszyć ich ilość w domu?

Przede wszystkim regularnie wietrzyć wszystkie pomieszczenia niezależnie od temperatury za oknem. Najlepiej nie ogrzewać domu do temperatury wyższej niż 20 stopni, by nie ułatwiać roztoczom rozmnażania się.
Wilgotność powinna być niższa niż 50%. Warto o tym pamiętać, kiedy kolejnym razem postanowimy obwiesić gorące kaloryfery mokrym praniem i stworzyć w domu warunki tropikalne. To właśnie roztocza lubią najbardziej!

Pościel powinna być prana często, w wysokiej temperaturze (przynajmniej 55 stopni). Warto również regularnie wietrzyć wszystkie kołdry, koce i poduszki. Idealnie nadają się do tego obecne mrozy! Takie same zabiegi (pranie i mrożenie) należy stosować wobec pluszowych zabawek.

Jeśli mamy w domu alergika, koniecznie trzeba pozbyć się puchatych dywanów, koców, kotar i zasłon oraz unikać tapicerowanych mebli. Książki i inne drobne przedmioty nie powinny być trzymane na otwartych półkach, ponieważ wtedy gromadzi się na nich kurz. Jeśli już musimy trzymać je na wierzchu, warto jak najczęściej przecierać grzbiety książek i inne przedmioty stojące na wierzchu wilgotną szmatką.

Dobrym pomysłem będzie inwestycja w nawilżacz powietrza, odkurzacz wodny lub urządzenie oczyszczające powietrze, które zminimalizuje ilość alergenów w powietrzu.

Na rynku dostępne są również preparaty na roztocza. Trzeba jednak pamiętać, że po ich zastosowaniu osoba uczulona nie powinna przebywać w zdezynfekowanych pomieszczeniach. Unoszące się wtedy w powietrzu alergeny mogą nasilić objawy alergii.

Jeżeli dolegliwości spowodowane obecnością roztoczy kurzu domowego są bardzo uciążliwe, oprócz działań profilaktycznych warto rozważyć leczenie farmakologiczne.

 

W sezonie grzewczym zbyt rzadko wietrzymy mieszkania

Mamy tendencję do przegrzewania pomieszczeń, szczególnie, jeśli przebywają w nich dzieci. To ogromny błąd! W ten sposób zapewniamy idealne warunki roztoczom, które żyją w kurzu domowym. Ich odchody zawierają białka, które są silnymi alergenami. Oddychając w nie przewietrzonym, ciepłym pokoju, doświadczamy alergii wziewnej – uczula nas fruwający w powietrzu kurz.

Kiedy roztocza dostają się do układu oddechowego, można doświadczyć następujących objawów:
– uczucie drapania w gardle
– napady suchego kaszlu
– kichanie
– katar sienny, zatkany nos
– epizody duszności
– podrażnienie narządu wzroku (pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie)
– wysypki, zmiany skórne (często łuszczące się).

Całkowita eliminacja roztoczy nie jest możliwa, ale można znacząco ograniczyć ich rozprzestrzenianie się oraz walczyć z alergią poprzez odczulanie.

 

Alergia na roztocza – leki

Bardzo skuteczne są preparaty przeciwhistaminowe, które w przypadku alergii są lekami pierwszego wyboru. Szybko łagodzą objawy alergii między innymi poprzez blokowanie receptorów histaminowych.
Na rynku farmaceutycznym znajdziemy różne typy leków przeciwhistaminowych, które działają na inne typy alergii. Część z nich wywołuje nieprzyjemne skutki uboczne takie jak senność i spowolnienie reagowania na bodźce (a więc uniemożliwia na przykład prowadzenie samochodu) oraz obciążenie wątroby. Przy wyborze leku na alergię warto zapoznać się z różnymi preparatami i wybrać ten, który nie narazi nas na takie niepożądane odczucia. Jednym z najnowszych leków przeciwhistaminowych, których działanie nie obarcza takimi skutkami ubocznymi, jest feksofenadyna, występująca w leku Allegra (KLIK!).
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leczenia farmakologicznego koniecznie skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, a najlepiej ze specjalistą alergologiem!

Alergię na roztocza można leczyć również przez odczulanie. Jest to terapia polegająca na podawaniu alergikowi coraz większych dawek szczepionki zawierającej alergen, na który jest on uczulony. Odczulanie zapobiega drobnym objawom alergii i chroni przed jej poważnymi konsekwencjami takimi jak astma czy atopowe zapalenie skóry. Przed rozpoczęciem immunoterapii alergenowej należy przeprowadzić testy skórne lub testy na obecność przeciwciał w surowicy krwi, aby potwierdzić alergię na roztocza! Na odczulanie mogą być skierowane dzieci od 5 roku życia, a skuteczność tej metody leczenia sięga nawet 80%, dlatego warto wziąć ją pod uwagę w walce z alergią na roztocza.

Zmaganie się z objawami alergii nie należy do przyjemnych, dlatego warto pamiętać o złotej zasadzie: lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktycznie wietrzmy mieszkania i pościel, aby poświęcić wolny czas na odpoczynek, a nie walkę z alergią na roztocza!

   alergia na roztocza alergia na roztocza alergia na roztocza alergia na roztocza 

Czy zdołaliśmy Ci doradzić?
Odwdzięcz się – teraz TY możesz pomóc!

Oceń dowolne leki, które zażywałeś.
   Twoja opinia pozwoli innym dokonać właściwego wyboru.   

KLIK!

 

   


Katarzyna Kożańczuk   

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Porada on-line

Nasi farmaceuci odpowiedzą Ci w ciągu 24 h. Proszę zostawić wiadomość.