Kategorie

Czas na kąpiel

5 sierpnia 2016 |
43621352 - a cute little terrier breed dog taking a bubble bath with his paws up on the rim of the tub

   Pierwszą zasadą dbania o higienę naszego psa jest to, żeby nie kąpać go zbyt często. Kąpiele, których jedynym powodem jest nieprzyjemny zapach psa, służą raczej komfortowi właściciela niż samego pupila. Większości psów kąpiel z użyciem szamponu wystarczy raz na kilka miesięcy. Niektóre psy (np. często brodzące w błocie) oczywiście wymagają częstszego mycia, starajmy się jednak ograniczać ten zabieg do koniecznego minimum.

   W skórze psa bardzo dobrze rozwinięte są gruczoły łojowe. Wytwarzają łój natłuszczający warstwę rogową naskórka, dzięki czemu jest ona bardziej odporna i wytrzymała, zwłaszcza na działanie wody, promieni słonecznych, drobnoustrojów oraz na wysychanie. Łój natłuszcza również włosy, dzięki czemu stają się mniej łamliwe. Podczas kąpieli pozbawiamy psa tej „łojowej” warstwy ochronnej. Powoduje to większe narażenie psa na podrażnienia skóry, infekcje i zaziębienie.

   Kiedy uznamy już, że kąpiel jest naprawdę niezbędna, pamiętajmy, żeby przestrzegać poniższych zasad:
Nie używajmy szamponów przeznaczonych dla ludzi! Zakupienie szamponu przeznaczonego dla psów nie powinno być ani trudne ani wiązać się z wielkim wydatkiem. PH ludzkiej skóry mieści się w zakresie 5.2 do 6.2, natomiast pH skóry psa, w zależności od rasy i środowiska w jakim żyje, leży w przedziale 5.5 do 7.5. Oznacza to, że odczyn skóry psa jest przesunięty w stronę odczynu zasadowego względem skóry ludzkiej. Ludzkie szampony będą miały zbyt kwaśny odczyn, co spowoduje naruszenie równowagi okrywy skórnej i stworzy bakteriom, wirusom i pasożytom dogodne warunki rozwoju. Nieświadomy tego właściciel psa może jeszcze aktywnie pogarszać sytuację, ponieważ infekcje skórne będą wywoływać nieprzyjemny zapach u psa, co może skłonić do kolejnej kąpieli i dalszego zaognienia sytuacji.
• Szampon musi zostać dobrze spłukany, inaczej po wyschnięciu sierści pozostałości środka będą powodowały podrażnienie skóry.
• Płucząc psa, musimy zachować ostrożność i upewnić się, że woda nie dostanie mu się do uszu i oczu. Z tego powodu najlepiej nie używać szamponu myjąc głowę. Wystarczy jeżeli przetrzemy głowę i pysk mokrą szmatką. Wilgoć w kanale słuchowym może łatwo prowadzić do zapalenia, które trudno będzie później wyleczyć.
• Skóra psa jest bardziej wrażliwa na ciepłą wodę niż skóra dorosłego człowieka. Temperatura wody powinna być taka, w jakiej kąpalibyśmy małe dziecko. Woda, która dla nas podczas brania prysznica wydaje się przyjemnie ciepła, dla psa będzie zbyt ciepła. Woda nie powinna być również za zimna, żeby nie przeziębić zwierzaka.
• Analogicznie do poprzedniej myśli, jeżeli do suszenia chcemy wykorzystać suszarkę do włosów, powinniśmy używać niskiej temperatury, nawet, jeżeli będziemy musieli poświęcić temu więcej czasu. Jeżeli psa (np. o długiej sierści) trudno jest wysuszyć, lepiej poświęcić kolejny ręcznik niż pozwolić mu się przeziębić.

   Dla wielu zwierząt kąpiel nie będzie przyjemnym doświadczeniem, warto więc zadbać o jego komfort unikając podnoszenia głosu i szarpaniny. Można nawet umilić mu czas, oferując przysmaki.lek. wet. Zofia Przyłucka-Spałek   

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Porada on-line

Nasi farmaceuci odpowiedzą Ci w ciągu 24 h. Proszę zostawić wiadomość.