Kategorie

O sposobach zapobiegania i leczenia odmrożeń u dzieci

15 stycznia 2017 |
46880411 - funny little toddler girl in a red knitted nordic hat and warm coat playing with a snow man. kids play outdoors in winter. children having fun at christmas time. child building snowman at xmas.

Odmrożenia są jednymi z częstszych konsekwencji działania ujemnych temperatur zimą na nasz organizm. Nieprawidłowy ubiór, długie przebywanie na mrozie, przegrzanie organizmu – to wszystko może doprowadzić do odmrożeń. Na odmrożenia szczególnie narażeni są najmłodsi. Jak im zapobiegać i jak zaradzić objawom, gdy odmrożenie dosięgnie już nasze dzieci?

Odmrożeniami nazywamy uszkodzenia skóry, powstające w wyniku zaburzenia krążenia wskutek działania niskich temperatur. W zależności od stopnia i głębokości odmrożenia, mogą one być odwracalne i nieodwracalne. Podczas zimowych szaleństw na mrozie najczęściej dochodzi do odmrożeń I stopnia, które są całkowicie odwracalne, jednak mimo to nie należy ich bagatelizować. Odmrożenia I stopnia charakteryzują się zaczerwienioną lub bladą, piekącą skórą, silnym bólem, obrzękiem i świądem. Wszystkie te objawy – odpowiednio leczone – ustępują w ciągu kilku dni.

W wyniku długotrwałego narażenia na niskie temperatury może dojść do odmrożeń II stopnia, które objawiają się pojawieniem się na skórze pęcherzy, wypełnionych płynem surowiczym. III i kolejny stopień odmrożenia wiąże się z powstawaniem zmian martwiczych skóry. Pojawienie się u dziecka każdego z objawów, zwłaszcza dotyczących odmrożeń powyżej I stopnia, wymagają konsultacji z lekarzem!


Ryc. Stopnie odmrożeń
Źródło: www.mms-profesja.pl

 

Zapobieganie odmrożeniom

Dzieci należą do grupy osób szczególnie narażonych na negatywne skutki niskich temperatur – zarówno ze względu na beztroski charakter dziecięcych zabaw na śniegu, jak i przede wszystkim brak umiejętności w prawidłowej ocenie własnego stanu oraz brak komunikacji z rodzicem. Co więcej – dzieci często mogą po prostu nie zauważyć, że są o krok od odmrożenia, gdyż większość objawów pojawia się dopiero podczas prób rozgrzania organizmu.

Jak więc najskuteczniej zabezpieczyć swoje dziecko przed ryzykiem odmrożenia?

Odpowiednie zabezpieczenie ciała – najbardziej narażone na niskie temperatury są kończyny – zwłaszcza dłonie i stopy, dlatego nigdy nie powinniśmy zapominać o ciepłych, nieprzemakalnych butach na grubej podeszwie, skarpetkach oraz rękawicach. Obowiązkowymi elementami ubioru są również szal i ciepła czapka. Dodatkowo przygotowując ubranie dziecka do zabawy na świeżym powietrzu, warto pamiętać o ubieraniu warstwowym – tzw. „na cebulkę”. Warto też pamiętać, że zarówno zbyt mała i zbyt duża ilość ubrań może zaszkodzić. Dziecko ubrane „za ciepło” w stosunku do temperatury będzie się pociło, co w połączeniu z chłodem może doprowadzić do przeziębienia. Co więcej – ubrania oraz buty powinny być w odpowiednim rozmiarze . Zbyt ciasne ubrania lub buty mogą upośledzać krążenie, co sprzyja powstawaniu odmrożeń.
Natłuszczanie ciała – warto przed wyjściem na mróz zaaplikować na skórę tłusty krem ochronny – szczególnie na powierzchnie twarzy, w tym narażonych na pierzchnięcie ust.
Ruch – nic tak dobrze nie rozgrzewa na świeżym powietrzu, jak dawka ruchu. Warto zatem poinstruować swoje pociechy, aby się ruszały, kiedy jest zimno – może być to lekki trucht, bieg, podskoki, mające na celu lekkie rozgrzanie organizmu.

Oprócz wyżej wymienionych wskazówek bardzo ważne jest regularne kontrolowanie, czy z naszym podopiecznym jest wszystko w porządku. Przy temperaturach przekraczających -10 stopni Celsjusza najlepiej zrezygnować z zabaw na dworze. Należy również pamiętać, że odmrożenia powstają nie tylko przy ujemnych temperaturach powietrza – odmrożenia są zagrożeniem również przy wyższych temperaturach, kiedy towarzyszy im duża wilgotność powietrza oraz silny wiatr.

Co zrobić, gdy już doszło do odmrożenia?

Na początku bardzo ważne jest odpowiednie zdiagnozowanie odmrożenia, tak by nie pomylić go z o wiele mniej niebezpiecznym dla zdrowia zwykłym wychłodzeniem organizmu. Jeżeli skóra dziecka jest spuchnięta, sucha a dziecko skarży się na ból, mamy do czynienia z odmrożeniem.

Pierwsza pomoc w przypadku odmrożenia I stopnia polega na jak najszybszym przywróceniu prawidłowego krążenia w danym miejscu. Nie należy odmrożonych miejsc trzeć rękoma lub nacierać śniegiem. Nie należy również rozgrzewać dziecka, przykładając zmarznięte kończyny bezpośrednio do kaloryfera. Gwałtowne zmiany temperatury mogą skutkować jeszcze poważniejszym uszkodzeniem tkanek. Dziecko należy rozgrzewać w ciepłym pomieszczeniu, korzystając z okładów lub kąpieli w coraz cieplejszej wodzie. Na początek należy zastosować kąpiele lub okłady w temperaturze ok. 30 stopni i powoli zwiększać temperaturę do 37 stopni. Następnie odmrożone miejsce należy posmarować tłustym kremem i nałożyć suchy opatrunek. W razie wątpliwości można skonsultować się z lekarzem, który doradzi, czy zastosować dodatkowo maść antybiotykową zapobiegającą zakażeniom.

W przypadku odmrożenia II stopnia, które charakteryzują się pojawiającymi się pęcherzami wypełnionymi surowicą, należy pamiętać, by nie naruszać struktury pęcherzy. Otwieranie, przekłuwanie pęcherzy i usuwanie surowicy może doprowadzić do zakażenia i utrudnia gojenie ran. Na pęcherze należy zastosować suchy, jałowy opatrunek a następnie zgłosić się do lekarza. W międzyczasie można podawać dziecku napoje rozgrzewające.

W przypadku poważniejszych odmrożeń należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem!

   

Czy zdołaliśmy Ci doradzić?
Odwdzięcz się – teraz TY możesz pomóc!

Oceń dowolne leki, które zażywałeś.
   Twoja opinia pozwoli innym dokonać właściwego wyboru.   

KLIK!

 

   


Anna Sielewonowicz   

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Porada on-line

Nasi farmaceuci odpowiedzą Ci w ciągu 24 h. Proszę zostawić wiadomość.