Kategorie

Odkrycia medyczne w 2016 roku

29 grudnia 2016 |
odkrycia medyczne

Medycyna XXI wieku rozwija się w zawrotnym tempie. Codziennie publikowane są nowe wyniki badań i metaanalizy. Mamy to szczęście, że bardzo często słyszymy o udanych, nowatorskich zabiegach chirurgicznych, przeszczepach i innowacyjnych metodach badań wdrożonych z sukcesem. Poznaj odkrycia medyczne 2016 roku.

 

Odkrycia medyczne w 2016 roku – poznaj najważniejsze

1. Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii została przyznana Japończykowi Yoshinori Oshumi. Biolog ten odkrył i wyjaśnił mechanizm autofagii polegający na trawieniu przez komórki eukariotyczne swoich własnych struktur, które są obumarłe lub uszkodzone. Stanowią one źródło energii w okresie niedoboru substancji odżywczych. W oświadczeniu o wygranej Japończyka podkreślono, że “jego odkrycia otworzyły drogę do zrozumienia procesów fizjologicznych, takich jak adaptacja do głodu czy odpowiedź na zakażenie”.


Fot.: www.indianexpress.com
Naukowiec Yoshinori Ohsumi uśmiecha się przy pracy w Tokyo Institute of Technology

2. Nie możemy nie wspomnieć o wielkim sukcesie polskich naukowców. Wraz z belgijskimi, amerykańskimi, duńskimi i szwedzkimi kolegami po fachu stworzyli oni międzynarodowy zespół naukowy. Na początku bieżącego roku w magazynie “Nature Immunology” opublikowali oni swoje wyniki badań na temat nowego mechanizmu przeciwwirusowego chroniącego śluzówkę pochwy przed zakażeniem wirusem opryszczki typu 2 (HSV-2). Mechanizm ten jest aktywny już w pierwszych godzinach po wniknięciu wirusa do ustroju. Kiedy łączy się z receptorami, następuje produkcja białek chemokiny CXCL10, co w konsekwencji powoduje napływ neutrofilów. Komórki te na drodze fagocytozy rozprawiają się z wirusem opryszczki, ograniczając rozprzestrzenianie się zakażenia.

3. Ciekawe doświadczenie przeprowadzili wspólnie naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Yale University w USA. Przebadali oni mocz kobiet z Beskidu Wyspowego pod kątem występowania biomarkera określającego poziom stresu oksydacyjnego. Okazało się, że kobiety, które urodziły więcej niż trójkę dzieci mają znacząco podwyższony poziom tego biomarkera. Oznacza to, że organizmy wieloródek są narażone na szybsze procesy starzenia po menopauzie i wcześniejszą śmierć.

4. Warszawscy onkolodzy na konferencji w San Francisco przedstawili innowacyjną metodę terapii zaawansowanego raka odbytnicy. Nowa metoda polega na znacznym skróceniu okresu radioterapii, co nie osłabia pacjenta tak, jak terapia tradycyjna, a więc już po 3 miesiącach od rozpoczęcia leczenia jest on gotowy do operacji. Badania dowodzą, że nowa metoda leczenia ma wskaźnik przeżywalności około 73%. Jest on aż o 10 procent wyższy niż wskaźnik przeżywalności pacjentów leczonych metodą tradycyjną! Naukowcy zamierzają wdrożyć tę samą metodę leczenia również u pacjentów z zaawansowanym rakiem odbytu.

5. Naukowcy z katowickiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali nowy płyn do transplantologii – Biolasol. Służy on do przechowywania i przemywania transplantowanych narządów. Jest on tańszy niż dostępne na rynku odpowiedniki, ale nie ustępuje im jakością, co wróży Biolasolowi międzynarodową karierę.
Fot.: biochefa.pl

Jako Polacy mamy powody do dumy. Nasi naukowcy dokonują odkryć, które zmieniają oblicze światowej medycyny. Z tą pozytywną myślą zakończmy bieżący rok i życzmy sobie, by kolejny również obfitował w naukowe doniesienia, dzięki którym życie i zdrowie ludzkie będzie pod jeszcze lepszą opieką.

odkrycia medyczne odkrycia medyczne odkrycia medyczne odkrycia medyczne odkrycia medyczne odkrycia medyczne 

Czy zdołaliśmy Ci doradzić?
Odwdzięcz się – teraz TY możesz pomóc!

Oceń dowolne leki, które zażywałeś.
   Twoja opinia pozwoli innym dokonać właściwego wyboru.   

KLIK!

 

 


Katarzyna Kożańczuk   

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Porada on-line

Nasi farmaceuci odpowiedzą Ci w ciągu 24 h. Proszę zostawić wiadomość.