Kategorie

Sposoby na ukąszenia komarów

ukąszenia komarów

Swędząca skóra, uporczywe drapanie i zaczerwienione ślady po ugryzieniach. Z pewnością ukąszenia komarów są dla nas bardzo dokuczliwe. Te relatywnie niegroźne insekty potrafią napsuć nam nerwów, a niekiedy też pozostawić na skórze nieeststyczne blizny. Jak się przed nimi bronić i jak łagodzić nieprzyjemne skutki ukłuć?

 

Ukąszenia komarów – jak zapobiegać i łagodzić skutki?

Na początku warto zaznaczyć, że komar brzęczący (Culex pipiens) nie jest gatunkiem insekta, który w naszym klimacie stanowi wyjątkowe zagrożenie dla zdrowia. Do najczęstszych objawów ukąszeń tego komara należą: ból, świąd, obrzęk, pieczenie oraz zaczerwienienie w miejscu ukąszenia, które odpowiednio pielęgnowane szybko się goją. Nie oznacza jednak, że można je zupełnie lekceważyć. Szczególną wagę do ochrony przed tymi insektami powinny przywiązać osoby planujące wakacje w krajach tropikalnych, gdzie owady mogą być wektorami takich groźnych chorób, jak malaria, tularemia, żółta febra czy gorączka Zachodniego Nilu. Komary w Polsce mogą być natomiast nosicielem dirofilariozy – pasożytniczej choroby dotykającej jednak najczęściej zwierzęta.

 

Ukąszenia komarów –  reakcje skórne

Reakcje alergiczne rozwijające się wskutek ukąszeń komarów na szczęście rzadko są poważne, chociaż są częstą przyczyną konsultacji alergologicznych. Do nadmiernych reakcji naszego układu immunologicznego na ukąszenie komara należy Zespół Skeetera, który wiąże się z pojawieniem się dużej, bolesnej i swędzącej reakcji skórnej, związanej z zaczerwienieniem oraz podwyższoną lokalnie temperaturą ciała i obrzękiem. Jednak i te objawy można szybko i skutecznie załagodzić, same natomiast utrzymują się od 3 do 10 dni na skórze.

 

Ukąszenia komarów- Dlaczego komary nas atakują?

Komary, a właściwie samice komara brzęczącego, żywią się zawartym w naszej krwi białkiem, które jest im niezbędne do procesu owulacji i składania jaj. Czynnikiem, który pozwala komarzycom zlokalizować swoje ofiary jest wydzielany wraz z potem kwas mlekowy oraz wydychany przez nas dwutlenek węgla. Pierwszym krokiem ku zniwelowaniu zagrożenia stawianego przez bezlitosne owady powinna być zatem higiena całego ciała. Oprócz tego warto:

 

 


Zrezygnować z silnie pachnących perfum na bazie alkoholu oraz dezodorantów – są one swoistym wabikiem na owady.
Zastosować olejki eteryczne – wystarczy posmarować nimi odsłoniętą część ciała (należy sprawdzić, czy olejek może być stosowany na skórę!), spryskać pomieszczenie ich mieszanką z wodą lub rozpalić komin zapachowy. Najskuteczniejsze zapachy odstraszające komary: lawenda, cytryna, drzewko herbaciane, eukaliptus, lemongras, melisa, paczula, rozmaryn.
Zastosować świece i kadzidła odstraszające komary – działają na podobnej zasadzie co olejki eteryczne.
Zastosować repelenty, czyli środki chemiczne odstraszające owady – najskuteczniejsze są te, których substancją czynną jest DEET (N,N-dietylo-m-toluamid). Ich stosowanie wiąże się jednak z ryzykiem działań niepożądanych, w związku z czym zakazane jest ich stosowanie u dzieci i kobiet w ciąży! Preparaty zawierające DEET chronią nie tylko przed komarami, ale też przed meszkami i kleszczami oraz są na tyle skuteczne, by ochronić nas przed owadami nawet w krajach tropikalnych.

Warto dodać, że wielokrotnie powielanym mitem na temat odstraszania komarów jest zbawienny skutek zażywania witaminy B1. Zapach potu wydzielanego po kuracji tą witaminą ma mieć odstraszający wpływ na moskity, jednak żadne badania naukowe do tej pory nie potwierdziły takiego działania. Podobnie jest ze spożywaniem dużych ilości czosnku i cebuli – skuteczność tej metody jest niepotwierdzona.

 

Ukąszenia komarów – Jak radzić sobie po ugryzieniu?

Istnieje wiele sposobów, zarówno aptecznych jak i domowych, na złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości:
Leki antyhistaminowe I i II generacji – działają bezpośrednio na przyczynę swędzenia, czyli wyrzut histaminowy następujący po wprowadzeniu przez samicę komara do naszego ciała substancji zapobiegającej krzepnięciu krwi. Są to leki zawierające między innymi klemastynę (Clemastin), cetyryzynę (Allertec, Zyrtec) czy loratadynę (Loratan, Flonidan).
Leki przeciwbólowe – np. paracetamol – pomoże złagodzić ból po ukąszeniu.
• Leki miejscowo znieczulające – najczęściej występują w postaci maści, żeli lub plastrów. Zawierają takie składniki jak np. hydrokortyzon (Hydrocort 0,5% maść, Hydrocortisonum 5mg/g krem), dimetynden (Fenistil żel), anestezyna (puder płynny z anestezyną w postaci zawiesiny na skórę).


Ocet, alkohol lub perfumy – skutecznie złagodzą świąd – wystarczy odrobinę płynu zastosować punktowo w miejscu ukąszenia.
Olejki eteryczne – nie tylko zapobiegają ukąszeniom – te o działaniu przeciwzapalnym mogą również pomóc w złagodzeniu bólu i pieczenia, np. olejek eukaliptusowy, lawendowy, miętowy.
Cytryna, aloes, czosnek, cebula, miód – należy posmarować swędzące miejsce odrobiną soku.
Pasta do zębów – zawarty w niej mentol ma działanie znieczulające.
Lód – chłodne okłady pomogą nam pozbyć się opuchlizny i świądu, miejscowo znieczulając skórę.

Niestety, niekiedy mimo najlepszej ochrony nie udaje nam się całkowicie uchronić przed ukąszeniami. Warto jednak zapoznać się z najlepszymi metodami na zapobieżenie ukąszeniom, a także złagodzenie ich nieprzyjemnych skutków, co pozwoli w pełni cieszyć się ciepłymi, letnimi wieczorami. Ukąszenia komarów już nie muszą być tak uporczywe.

Czy zdołaliśmy Ci doradzić?
Odwdzięcz się – teraz TY możesz pomóc!

Oceń dowolne leki, które zażywałeś.
   Twoja opinia pozwoli innym dokonać właściwego wyboru.   

KLIK!

 

 

 

 

 

 

 

 Anna Sielewonowicz

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Porada on-line

Nasi farmaceuci odpowiedzą Ci w ciągu 24 h. Proszę zostawić wiadomość.