Kategorie

Witamina K – nowe fakty

20 listopada 2016 |
witamina K

 

Witamina K – poznaj najnowsze doniesienia ze świata medycyny

 

Witaminy są związkami organicznymi niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu i regulującymi szereg zachodzących w nim procesów biochemicznych. W ramach lepszego dbania o nasze zdrowie często korzystamy z dodatkowej suplementacji, sięgając zazwyczaj po witaminy z grupy B, witaminę C oraz D3. Witamina K ma także olbrzymi wpływ na nasz organizm.

Zapominamy o dobroczynnym działaniu witaminy K.
Może dlatego, że sami niewiele o niej wiemy.
Na czym zatem polega jej fenomen?

Witamina K została odkryta przez duńskiego naukowca Henrika Dama w 1929 roku głównie jako składnik niezbędny do krzepliwości krwi, jednak w miarę rozwoju nauki przypisano jej kilka dodatkowych funkcji.

Obecnie do związków określanych mianem witaminy K należą:
   • witamina K1, czyli fitomenadion,
która występuje w roślinach zielonych i olejach roślinnych
   • oraz witamina K2, czyli menachinon,
która jest syntezowana przez bakterie jelitowe.

   

 

Witamina K – wyniki badań

 

Najnowsze badania przedstawiają pozytywny wpływ tych witamin w przypadku osteoporozy, cukrzycy oraz choroby Alzheimera. Witamina K2 wykazuje również dobroczynne działanie na organizm człowieka w przypadku takich schorzeń, jak towarzyszące chorobom zwyrodnieniowym guzki Heberdena czy choroby autoimmunologicznej, jaką jest stwardnienie rozsiane.

 

Osteoporoza jest przez pacjentów zazwyczaj kojarzona z niedoborem białka, wapnia i syntezowanej przez skórę pod wpływem słońca witaminy D3. Choroba ta charakteryzuje się zmniejszeniem prawidłowej masy i gęstości kości, co w konsekwencji zwiększa ich podatność na złamania. Jednak to właśnie witamina K2 jest niezbędna podczas leczenia osteoporozy, ponieważ aktywuje białka, które przyczyniają się do powtórnej mineralizacji kości. Białka te potrafią wiązać wapń potrzebny do odbudowy osłabionej struktury kostnej, regenerując ją i uszczelniając. Według przeprowadzonych badań witamina K2 zmniejsza częstotliwość złamania kręgosłupa o 70%, złamania szyjki kości udowej o 77% i reszty kości aż o 81%! Należy pamiętać o tym, żeby podczas suplementacji łączyć witaminę D3 z K2 – ich synergizm zapobiega zwapnieniu naczyń krwionośnych i zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca (podczas, gdy witamina D3 zwiększa wchłanianie wapnia przez organizm, witamina K2 będzie odkładać ten wapń w kościach, a nie w żyłach).

Istotną rolę witaminy K2 obserwuje się również w przebiegu leczenia cukrzycy, szczególnie typu drugiego, w której dochodzi do wzrostu insulinooporności komórek. Podstawowym mechanizmem działania witaminy K2 w tym wypadku jest zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę oraz wzrost jej sekrecji przez komórki beta wysp trzustkowych. Te dwa czynniki powodują redukcję poziomu glukozy we krwi nawet już po tygodniu jej przyjmowania!

 


Z kolei u pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera stwierdza się bardzo niskie stężenie witaminy K2 we krwi. Choroba Alzheimera związana jest z uszkodzeniem i zanikiem neuronów cholinergicznych. Objawia się przede wszystkim otępieniem oraz szeregiem innych zaburzeń, jakimi są brak motywacji, napędu i utrata zainteresowań, drażliwość czy nawet objawy neurologiczne. Badania wskazują na to, że witamina K2 ma duży wpływ na powstawanie zwapnień w mózgu. Wykazano, że suplementacja witaminą K2, zapobiega chorobie Alzheimera, opóźnia jej wystąpienie, a także niekiedy może powodować częściowy zanik objawów choroby! Podawanie witaminy K2 może być również pomocne podczas leczenia osób chorych na stwardnienie rozsiane. Badania wykazały, że witamina działa stymulująco na tworzenie mieliny, czyli ochronnej warstwy izolującej nerwy, która u osób chorych ulega uszkodzeniu i zanikowi.

Zażywanie witaminy K2 zalecane jest także w przypadku profilaktyki chorób stawów oraz w przeciwdziałaniu powikłaniom, jakimi są na przykład guzki Heberdena. Są one obecne w przebiegu choroby zwyrodnieniowej i występują głównie u kobiet po 55 roku życia. Stosowanie witaminy K2 może uchronić przed ich rozwojem. Badania kliniczne potwierdzają również, że witamina K2 pozwala na spowolnienie rozkładu komórek budujących stawy, zabezpieczając je przed zmianami i uszkodzeniami.

Również mężczyźni nie powinni zapominać o suplementacji witaminą K2. Reguluje ona bowiem produkcję testosteronu, który jak wiadomo, odpowiada za rozwój męskich cech płciowych oraz wpływa na rozrost tkanki mięśniowej. W tym wypadku witamina K2 wpływa na aktywność białka, które wspomaga proces odpowiedniej syntezy tego hormonu.

 

Przykładowe preparaty z witaminą K2 (KLIK!)

 

 

Witamina K – coś więcej?

 

Witamina K2 należy do witamin egzogennych, w związku z tym należy ją przyjmować wraz z pokarmem, ponieważ organizm nie jest w stanie jej sam syntetyzować. Warto pamiętać również o tym, że zapotrzebowanie na witaminę K2 zwiększa się podczas suplementacji witaminą D3, ponieważ witamina D3 stymuluje produkcję białek, których aktywność związana jest przede wszystkim z jednoczesną obecnością witaminy K2. Ponadto przeprowadzone badania onkologiczne wskazują, że osoby, które suplementują witaminę K2 w największych ilościach, zmniejszają ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową aż o 30%. Może ona także hamować rozwój nowotworów płuc, prostaty, wątroby oraz białaczek, dlatego można rozważyć wprowadzenie jej jako dodatkowej metody leczenia, oprócz metod konwencjonalnych.

Podsumowując, dobroczynny i wielokierunkowy wpływ witaminy K2 na organizm sprawia, że możemy rozważyć wprowadzenie jej suplementacji. Biorąc pod uwagę przedstawione wcześniej argumenty, może być to szczególnie istotne w leczeniu wyżej wymienionych jednostek chorobowych, jako uzupełnienie metod farmakologicznych.

 

Czy zdołaliśmy Ci doradzić?
Odwdzięcz się – teraz TY możesz pomóc!

Oceń dowolne leki, które zażywałeś.
   Twoja opinia pozwoli innym dokonać właściwego wyboru.   

KLIK!

 

 

 

 

 

mgr biol. Magdalena Warach   

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Porada on-line

Nasi farmaceuci odpowiedzą Ci w ciągu 24 h. Proszę zostawić wiadomość.